12.12.2012 r. SPOTKANIE Z PANIĄ MARIĄ LEGUTKO

Rok 2012 ogłoszony został

"Rokiem Janusza Korczaka"

Rok 2012 ogłoszony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Janusza Korczaka w 70. rocznicę jego śmierci i 100. rocznicę założenia przez niego Domu Sierot na ul. Krochmalnej 92 w Warszawie. Prawa dziecka o respektowanie, których zabiegał i własnymi działaniami potwierdzał m. in. poprzez:

• okazywanie szacunku, bez względu na zależność rodzinną lub społeczną
  • otaczanie opieką i miłością
  • udzielanie niezbędnej pomocy i wsparcia we wszelkich działaniach dziecka
  • okazywanie zainteresowania problemami dziecka
  • stwarzanie warunków do rozwoju i nauki
  • sprawiedliwe rozstrzyganie sporów dorosły-dziecko
  • traktowanie dziecka jako pełnoprawnego partnera w prowadzonej współpracy…
   Z okazji Roku Janusza Korczaka w dniu 12.12.2012 r. zorganizowano w naszym przedszkolu spotkanie z Panią Marią Legutko, która z wielką pasją i wzruszeniem opowiadała dzieciom o tym niezwykłym i wielkim Przyjacielu Dzieci. Dzieci z zaciekawieniem i zdziwieniem słuchały licznych historii związanych z jego działalnością społeczną i pisarską, a szczególną uwagę zwróciły, gdy Pani Maria zaczęła im opowiadać o samorządzie w Domu Sierot. Pogadanka została wzbogacona prezentacją licznych ilustracji, okładek książek autorstwa Janusza Korczaka oraz licznymi wycinkami z prasy, które to Pani Legutko, gromadziła od kilkunastu lat z myślą o kolejnym młodym pokoleniu.
Dziękujemy Pani Marii za to wzruszające spotkanie i okazaną nam serdeczność.