Strona głowna  /  Program wych. przed.
Program wych. przed.

W roku szkolnym 2019/2020 w przedszkolu realizowane są programy wychowania przedszkolnego:

w grupach I, II, IV i V- "Nowa Trampolina "- Wydawnictwo Szkolne PWN

w grupie III - "Zabawy z porami roku"- Wydawnictwo Podręcznikarnia

„Nowa Trampolina” to nowatorska seria publikacji edukacyjnych skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym – od 2,5-latków do 6-latków. Ciekawe i pomysłowe zadania pozwalają zaspokoić naturalną u dzieci ciekawość świata, ich dociekliwość ipotencjał twórczy oraz wspomagają rozwój społeczno-emocjonalny

Seria przygotowana zgodnie z aktualną podstawą programową, zachęca przedszkolaki do zdobycia wszystkich umiejętności niezbędnych do podjęcia nauki w szkole.

Materiały są dostosowane do możliwości dzieci, a dzięki wspólnym kręgom tematycznym stanowią wzajemnie uzupełniającą się całość. Publikacje można z powodzeniem wykorzystać do pracy w grupach mieszanych wiekowo.

Bohaterem przewodnim cyklu jest Trampolinek – niezwykły mieszkaniec przedszkolnej półki z zabawkami, który towarzyszy dzieciom podczas codziennej zabawy i nauki oraz zachęca do wykonywania różnych zadań.

ZESTAW PROGRAMÓW w Miejskim Przedszkolu nr 1 w Bochni w roku szkolnym 2O18/2019

Program Wokół przedszkola:

1. Wykazuje całkowitą zgodność proponowanych treści z zawartym w podstawie programowej wykazem kompetencji.
  2. Uwzględnia 5 warstw rozwoju człowieka: biologiczną, psychologiczną, socjologiczną, kulturologiczną i duchową.
  3. Zawiera nowe arkusze obserwacji pedagogicznej dziecka w przedszkolu.
  4. Przedstawia przykładowe scenariusze zajęć dla dzieci wykorzystujące w sposób integralny treści programowe.

Aktualizacja 19.09.2017 r.

Załącznik nr …

do Planu pracy
Miejskiego Przedszkola nr 1
w Bochni
na rok szk. 2017/2018

Zestaw programów
wychowania przedszkolnego dopuszczonych do realizacji w przedszkolu

w roku szkolnym 2017/2018

· Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.)art. 22a ust. 6, art. 22ab;

· Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60) art. 15 ust. 30;

· Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356) - załącznik nr 1.

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie dopuszczania do użytku szkolnego podręczników zostało opublikowane w dniu 6 marca 2017 r. w Dzienniku Ustaw (Poz. 481). Rozporządzenie weszło
    w życie w dniu 7 marca 2017 r.

Po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej dyrektor dopuścił do realizacji w roku szkolnym 2017/2018 następujące programy:

1. Tytuł programu: Trampolina. Program wychowania przedszkolnego.
  2. Autorki programu: Małgorzata Janiak, Kamila Witerska.
  3. Wydawnictwo: PWN Wydawnictwo Szkolne sp. z o.o. sp.k.
  4. Adresaci: program przeznaczony jest dla placówek wychowania przedszkolnego, przedszkoli różnego typu.

Opinia o programie:

http://www.wszpwn.com.pl/wydarzenie/program-wychowania-przedszkolnego-pwn-do-nowej podstawy-programowej,336.html

Program wychowania przedszkolnego „Trampolina” jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego (określoną w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r.). Zgodnie z podstawą programową nadrzędnym celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka, które realizowane jest przez proces kształcenia obejmujący opiekę, wychowanie i nauczanie.

Trampolina_program-wych_przed_z-termin_okladka.jpg

Program stanowi opis sposobu realizacji celów kształcenia i zadań edukacyjnych wskazanych w podstawie programowej.

Program wychowania przedszkolnego "Trampolina" zawiera:

1)       Cele kształcenia.

2)       Zakładane osiągnięcia dziecka

3)       Treści kształcenia. Materiał nauczania i wychowania

4)       Sposoby realizacji celów i treści kształcenia

5)       Diagnozowanie rozwoju dziecka

6)       Indywidualizacja wspierania rozwoju dziecka

7)       Załączniki: Informacje o gotowości szkolnej, przykładowy plan pracy, podstawa programowa.

8)       Do programu dołączono specjalny terminarz z wykazem typowych i nietypowych świąt przedszkolnych.

Autorkami programu są:

dr Kamila Witerska – pedagog wieku dziecięcego, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Twórczości Akademii Humanistyczno- Ekonomicznej w Łodzi. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki uzyskała
na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek i artykułów z zakresu dramy i twórczości
w edukacji. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Edukatorów Dramy National Drama oraz członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności.

Małgorzata Janiak – nauczyciel wychowania przedszkolnego, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi. Absolwentka Akademii Świętokrzyskiej.  Od wielu lat pracuje w przedszkolu – prowadzi grupy według  Pedagogiki M. Montessori. Jako doświadczony nauczyciel uczestniczyła w tworzeniu tych grup od podstaw związanych
z przygotowaniem otoczenia (klasy) oraz pomocy rozwojowych wg koncepcji pedagogicznej M. Montessori niezbędnych do funkcjonowania dzieci prowadzonych tą metodą. Czynnie współpracuje z placówkami tego typu. Członek Polskiego Stowarzyszenia Montessori, koordynator  programów edukacyjnych „Partnerskie Przedszkole” oraz programu „Promocja Zdrowia”.

Religia:

Kochamy dobrego Boga