O przedszkolu
-
Lokalizacja
Miejskie Przedszkole nr 1 zostało założone 1 IX 2008 r. Budynek przedszkola zlokalizowano przy ulicy gen. T. Jakubowskiego 12, tuż obok budynków PSP nr 7 i Gimnazjum nr 2.
• Oddziały
W roku szk. 2008/2009, czyli w pierwszym roku swojej działalności było to przedszkole z czterema oddziałami dla dzieci w wieku 3- 6 lat. W roku 2009 r. pośrednio dzięki pozyskanym środkom i realizacji projektu UE w przedszkolu utworzono piąty oddział dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
• Struktura organizacyjna
W każdym z pięciu oddziałów przedszkolnych zatrudnionych jest po 2 nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. W grupach dzieci 3 i 4- letnich zatrudniona jest pomoc nauczyciela.
W pozostałych oddziałach pracę nauczycieli pod względem bezpieczeństwa wspiera pracownik obsługi- woźna oddziałowa, która dba o porządek i utrzymanie higieny w powierzonych jej oddziałach, uczestniczy w organizowanych wycieczkach i spacerach. W przedszkolu zatrudniony jest konserwator, który dokonuje bieżących napraw i usterek, konserwuje sprzęt i pielęgnuje rośliny na placu zabaw. Dba o bezpieczeństwo. Dostarczone przez ajenta stołówki z sąsiedniego Gimnazjum nr 2 posiłki wydaje dzieciom pracownik zatrudniony na stanowisku pomoc kuchenna. Posiłki te są zamawiane w drodze przetargu. W przedszkolu pomocy psychologiczno- pedagogicznej dodatkowo udziela dzieciom logopeda i psycholog. W ramach zajęć dodatkowych bezpłatnych zatrudniony jest ksiądz katecheta.
• Baza dydaktyczna- realizacja projektu UE
Przedszkole posiada bardzo dobrą bazę dydaktyczną, wzbogaconą dzięki realizacji projektu UE współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego: „Bocheńskie przedszkolaki- inwestycja w przyszłość”. Projekt ten był realizowany od 1. IX 2008 roku do 31.VIII 2011 r. Obejmował 3 oddziały dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Jego realizacja przyczyniła się m. in. do wymiany wyposażenia przedszkola na nowe, ergonomiczne meble, stoliki i krzesełka dla dzieci. Zakupiono nowe wykładziny na sale, wymienione zostały również lampy w oddziałach objętych projektem, wyremontowano pomieszczenie kuchenne, zakupiono liczne zabawki, gry edukacyjne, sprzęt do aktywności ruchowej, instrumenty muzyczne, sprzęt i materiały biurowe, liczne środki i narzędzia do zajęć plastycznych. Dzięki tak pozyskanym oszczędnościom w budżecie placówki w roku 2010 możliwe było utworzenie, dodatkowego oddziału dla dzieci. Realizacja projektu zakładała refundację wynagrodzeń dla zatrudnionych pracowników: nauczycieli (5 etatów) i pomocy nauczyciela (1 ½ etatu). Jesienią 2009 r. pozyskano środki w ramach realizowanego projektu na kolejną modernizację placu zabaw- jego dodatkowe wyposażenie. Został on też dodatkowo i już w pełni wyposażony w ramach środków budżetowych. W 2009 roku wymieniono również wyposażenie szatni- tzn. zakupiono nowe meble dla dzieci. Jednym z głównych celów projektu było wyrównanie szans edukacyjnych dzieci. Dzięki zakupionym pomocom dydaktycznym jeszcze przez długie lata będą one miały możliwość spędzić czas w sposób bardziej atrakcyjny, wykorzystując do swych zabaw, zabawki o wysokiej jakości, a poprzez korzystanie z bogato i bezpiecznie wyposażonego placu zabaw będą miały możliwość rozwijać swą motorykę i umiejętności społeczne bawiąc się na świeżym powietrzu.
• Remonty
W sposób bieżący prowadzone są prace z zakresu konserwacji i napraw. Od roku 2008 przeprowadzono wiele gruntownych remontów sal i pomieszczeń oraz terenu wokół budynku. Ich wykaz stanowi załącznik sprawozdań budżetowych. Sukcesywna wymiana urządzeń, modernizacje i prace remontowe to wynik uczynionych starań, aby przedszkole było miejscem bezpiecznym i przyjaznym zarówno dla dzieci jaki i kadry przedszkola. Wartym podkreślenia jest fakt, że dzięki wsparciu samorządu lokalnego w tak krótkim czasie zmodernizowano plac zabaw, przeprowadzono remonty 8 łazienek w tym 5 dla dzieci, zmodernizowano pomieszczenia do mycia naczyń i wydawania posiłków, zmodernizowano inne pomieszczenia. Dużym atutem naszego przedszkola z uwagi na bezpieczeństwo dzieci jest fakt, że przedszkolne sale są przestrzenne i jasne, a łazienki dla dzieci znajdują się przy salach dydaktycznych. Jedną z istotnych inwestycji przeprowadzonych w tym czasie była też zmiana zagospodarowania przestrzennego byłego korytarza, który został wykorzystany i adoptowany celem otwarcia nowego oddziału dla dzieci. Z kolei w roku 2011 zostały gruntownie wyremontowane główne schody wejściowe do budynku przedszkola, wtedy też wykonano remont ostatniej z łazienek dla dzieci, wraz z cyklinowaniem parkietu w sali oddziału i malowaniem ścian w 2 salach dla dzieci i w kancelarii. Przez wszystkie te lata kompleksowo doposażano przedszkole w nowe meble i inne wyposażenie, wymieniano stare nieczynne drzwi ewakuacyjne na nowe i sprawne, bardziej szczelne, bezpieczne i ciepłe, przez które też pada więcej światła do wcześniej tylko sztucznie oświetlanych pomieszczeń. Ponadto w oknach sal dla dzieci założono rolety zabezpieczające sale przed nadmiernym nagrzewaniem się w okresie letnim, wymieniono liczne karnisze, założono nowe barierki na schodach i zamontowano zabezpieczenia służące przeciwdziałaniu samowolnemu oddaleniu się dziecka i zejściu np. po schodach. Zostały też zagospodarowane w inny sposób byłe zaplecza gospodarcze, w których obecnie znajdują się m. in. dwie leżakownie. Dużym atutem przedszkola jest zamontowany monitoring przy drzwiach. Co roku dokonuje się niezbędnych specjalistycznych przeglądów budynku i jego urządzeń m. in. w celu planowania kolejnych remontów i napraw oraz sporządzenia stosownych wniosków i sprawozdań na potrzeby organu prowadzącego. I tak np. w obecnym roku 2012 w ramach budżetu miasta zaplanowano odwodnienie i izolację ściany od strony placu zabaw z uwagi na przeciek wód gruntowych do kanałów ciepłowniczych, po wykonaniu tych prac zostaną naprawione przejścia chodnikowe. Z kolei w okresie zimowym została przeprowadzona modernizacja w zakresie oddzielenia rur ciepłowniczych i założenia osobnej instalacji na potrzeby budynku przedszkola.
• Inwestycje np. Plac zabaw
Przedszkolny plac zabaw jest bardzo dobrze wyposażony, wszystkie urządzenia posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Na placu rosną posadzone przez zespół pracowników przedszkola w 2008 r. drzewka i inne rośliny, sukcesywnie dosadzane dzięki efektywnej współpracy i życzliwości rodziców. Dodają one mu uroku i pozwalają na prowadzenie wraz z dziećmi obserwacji przyrodniczych. Dzieci mają zapewnione bezpieczne miejsce na swobodne zabawy na świeżym powietrzu. Plac jest ogrodzony i oddalony od drogi.
- Wycieczki
• Tradycja przedszkola
W przedszkolu odbywają się cykliczne uroczystości wewnątrzprzedszkolne zgodnie z harmonogramem imprez podanym do ogólnej wiadomości na tablicy ogłoszeń. Systematycznie prowadzimy „Kącik dla Rodziców”, informując ich o bieżących wydarzeniach. Co najmniej 2 razy w roku organizowane są grupowe spotkania z rodzicami. Dzieci biorą udział w organizacji występów na różne okazje. Podczas nich prezentują zdobyte umiejętności i talenty. Jeden raz w miesiącu odbywają się przedstawienia teatralne. Coroczną tradycją przedszkola jest organizacja Ślubowania Przedszkolaka, Dnia św. Mikołaja, Balu karnawałowego i Dnia Rodziny. Obchodzimy również uroczyście Dzień Babci i Dziadka. Dbając o bezpieczeństwo dzieci i ich pełny rozwój współpracujemy m. in. z Policją, Strażą Miejską, Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną, Domem Kultury, bibliotekami, Muzeum St. Fischera i innymi instytucjami działającymi w środowisku lokalnym. Dzieci uczestniczą w spotkaniach z ciekawymi ludźmi i różnorodnych konkursach, akcjach i kiermaszach. Wysoko cenimy sobie dobrą współpracę z Rodzicami i lokalnym środowiskiem. Nasza praca jest dodatkowo dokumentowana poprzez zapiski w kronice przedszkola i stronę internetową w tym: http://www.przedszkolaki.umbochnia.pl/. Dbając o wysoką jakość naszej pracy w ramach prowadzonego nadzoru pedagogicznego przeprowadzamy ewaluację naszych działań pozyskując informacje z różnych źródeł, a w szczególności od rodziców np. o tym co jest mocną stroną naszej pracy, co warto zmodyfikować i co należy kontynuować? Informacje te pozyskujemy m. in. poprzez badania ankietowe. W ten m. in. sposób stwarzamy rodzicom możliwość współdecydowania w sprawach przedszkola. Przedszkole aktywnie realizuje funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące, korzysta w tym celu z zasobów środowiska lokalnego, a rodziców i innych partnerów przedszkola zgodnie ze swoją koncepcją pracy postrzega, jako najlepszych sojuszników w wychowaniu dzieci. Plan imprez i uroczystości zawsze analizujemy z rodzicami podczas zebrań, a w razie potrzeby wspólnie modyfikujemy.
• Zajęcia dodatkowe
Na wniosek Rodziców w przedszkolu organizowane są zajęcia dodatkowe, w ramach, których prowadzone są m. in. zajęcia z: języka angielskiego, rytmiki i zajęcia taneczne. Rozwój dzieci wspiera swoją pracą nauczyciel logopeda i psycholog. Dzieci z trudnościami otrzymują dodatkowe wsparcie w ramach prowadzonej pomocy psychologiczno- pedagogicznej. Dzieci mają zapewnioną możliwość uczestniczenia w zajęciach z religii. Oferta zajęć dodatkowych jest analizowana i modyfikowana stosownie do potrzeb i możliwości dzieci oraz rodziców.
