Kontakt
Miejskie Przedszkole nr 1 w Bochni

Program Rozwój Czytelnictwa

15 dni temu

Informacje o Programie


 

 

 Miło nam poinformować, że nasze Przedszkole otrzymało dofinansowanie na realizację Priorytetu 3 NPRCz 2.0. na 2025 rok Kierunek Interwencji 3.1 i 3.2 z budżetu państwa. O środki postaraliśmy się w październiku 2024 składając, w tym celu stosowny wniosek.
Zgodnie z założeniami Programowymi otrzymane wsparcie finansowe jest udzielone, w celu rozwijania czytelnictwa i poprawy warunków funkcjonowania bibliotek w tym przedszkolnych.
W przypadku przedszkoli dofinansowanie może obejmować zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3–6 lat oraz realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci.
Kwota wnioskowana z Priorytetu 3 w zł to 3 000,00
Finansowy wkład własny w zł (min. 20 % kosztów) 750,00.
Koszt całkowity w zł: 3750,00.
W ramach pozyskanych środków m. in. chcemy skorzystać z zakupu nowatorskich rozwiązań i pomocy do zajęć by wraz z dziećmi znaleźć się w krainie KAMISHIBAI.
Kamishibai to bardzo inspirujący sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Zajęcia z wykorzystaniem kamishibai to atrakcyjna metoda dzięki której kształtuje się kulturę czytelniczą. To także zabawa, edukacja i twórcze działania.
Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w "drewnianej skrzynce".
Służy do prezentowania małym widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków (umożliwiających przedstawienie całej opowieści), ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai - drewnianej skrzynce.
Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego, i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy.
Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, stworzony za sprawą teatrzyku kamishibai.
Ta forma pracy z obrazem i tekstem jest już intensywnie wykorzystywana przez wiele placówek edukacyjnych w Europie. Kamishibai pozwala na wiele kreatywnych i edukacyjnych aktywności uzależnionych od wieku dzieci. Od samodzielnego tworzenia ilustracji, do opracowywania treści dowolnej bajki, opowiadania, bądź lektury (i z tego też tytułu potrzebne będą nam materiały do zajęć plastycznych, o które też wnioskowaliśmy).
Kamishibai - to nowatorskie metody nauczania zachęcające do kreatywności.
Kamishibai - to podnoszenie skuteczności kształcenia poprzez twórcze działania.
Kamishibai - to promowanie czytelnictwa; wspieranie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i inicjatyw prowadzonych pod hasłem ''czytamy dzieciom".
W ramach pozyskanych środków planujemy zakupić:
- teatrzyk kamishibai (do kart narracyjno-obrazkowych kamishibai
w formacie A3)
- baśnie kamishibai (karty narracyjno-obrazkowe kamishibai w formacie A3).
Ponadto środki chcemy przeznaczyć na organizację teatrzyku dla dzieci lub spotkania z autorem książek dla dzieci ewentualnie na dofinansowanie wyjazdu grupy dzieci do teatru.
Opis planowanych przez przedszkole działań, które będą promowały i wspierały rozwój czytelnictwa wśród dzieci:
? Zakup czytników e-booków:
Nauczyciele prowadząc zajęcia będą mogli skorzystać z nowoczesnych rozwiązań technicznych i cyfrowych wykorzystując zasoby Internetu w tym np. ucząc dzieci wierszy i piosenek, ćwicząc z nimi umiejętność uważnego słuchania prezentowanych treści, rozpoznawania różnorodnych dźwięków itp. Zajęcia tak prowadzone będą bardziej urozmaicone.
? Zakup różnorodnych materiałów plastycznych:
Materiały plastyczne będą przez nas wykorzystywane w celu promowania czytelnictwa np. podczas zajęć czytelniczych w przedszkolu np. wykonywanie ilustracji do przeczytanego tekstu, wspólnego z dziećmi przygotowywania dekoracji na różnorodne przedstawienia, w których zawsze wykorzystujemy literaturę dla dzieci w tym np. ucząc dzieci wierszy, rymowanek, piosenek, tekstu do przedstawienia oraz przygotowania prac do konkursów, czy też, gdy organizowane są zajęcia czytelnicze w pobliskiej bibliotece.
? Zakup:
- teatrzyku kamishibai (do kart narracyjno- obrazkowych kamishibai);
- baśni kamishibai (karty narracyjno- obrazkowe kamishibai).
Wszystkie w/w formy mają charakter promowania przez nas czytelnictwa i służą zaspokojeniu potrzeby rozwoju zainteresowań czytelniczych u dzieci. Jednocześnie wzbogacają słownictwo dzieci, zasób pojęć, rozwijają ich kreatywność i twórcze myślenie.
Angażując emocjonalnie i intelektualnie pomogą nam aktywizować dzieci do działania i będą wsparciem w ich wszechstronnym rozwoju.
Opis planowanych przez nasze przedszkole działań, które wskazują na współdziałanie w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną:
Biorąc udział w projekcie nasze działania będziemy szczególnie koncentrowali na takich działaniach jak np.:
? Organizacja teatrzyku dla dzieci/spotkania z autorem książek dla dzieci ewentualnie dofinansowanie wyjazdu dzieci do teatru.
? Organizacja zajęć czytelniczych w bibliotece;
? Współorganizowanie okazjonalnych wystaw w bibliotece;
? Organizacja konkursu/konkursów recytatorskich i muzycznych o różnorodnym zasięgu;
? Organizacja „Kącika czytelniczego i teatralnego” z udziałem zaproszonych gości, którzy zaprezentują dzieciom wybraną literaturę dla dzieci;
? Organizacja „Galerii prac dzieci” poświęconej np. przygotowanej ilustracji do zaprezentowanego przez zaproszone osoby fragmentu literatury dla dzieci, czy wykonanych samodzielnie kart do kamishibai;
? Organizacja wycieczki/wycieczek krajoznawczych- miejsca związane z legendami, czy podaniami, historią Polski lub regionu.
? Organizacja występów dla zaproszonych gości połączonych
z wykonaniem dla nich specjalnych/kreatywnych upominków.
Jak zaplanowaliśmy przeznaczyć środki:
a) zakup książek 2 550 68%
a) realizację działań promujących czytelnictwo 1 200 32%.
Aktualnie czekamy na podpisanie umowy przez organ prowadzący, co umożliwi nam realizowanie działań i wydatkowanie przyznanych nam środków.
Do kiedy trzeba wydać pieniądze otrzymane w ramach programu?
Do 31 grudnia 2025 roku.
Natomiast działania promujące czytelnictwo możemy kontynuować jeszcze do czerwca 2026 roku.
Czyli jeśli organ prowadzący szkołę podpisze umowę z wojewodą w maju 2025 roku, zakupów dokonamy do 31 grudnia 2025 roku, a działania promocyjne prowadzić możemy do czerwca 2026 roku.
Katarzyna Cieśla