Polecamy
Polecany blog: https://panizuzia.pl/
dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska
@Pani Zuzia
"Jestem doktorem nauk społecznych, byłam doktorantką prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, z którą współpracuję od ponad dekady. W sieci odbiorcy kojarzą mnie jako @pani__zuzia, autorkę projektu #20minutdlaMATEMATYKI, którego celem jest inspirowanie nauczycieli i rodziców do edukacji matematycznej najmłodszych wykorzystując codzienne sytuacje życiowe, co uważam za najbardziej skuteczne i pożyteczne życiowo. Jestem asystentem w Katedrze Pedagogiki Małego Dziecka w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. m. Grzegorzewskiej w Warszawie.
Napisałam bestsellerowy poradnik dla rodziców i nauczycieli „RUCH + MUZYKA = MATEMATYKA”, który jest - w moim odczuciu - odpowiedzią na problemy współczesnych problemów wychowania przedszkolnego i edukacji małych dzieci.
Te problemy są podyktowane przedłużającym się stanem pandemii, który zabrał większości dzieci na jakiś czas możliwość zaspokojenia potrzeby ruchu, a także rozwijającej się technologii wkraczającej już od najmłodszych lat do codzienności dziecka, jak również wszędobylskich kart pracy. Autorem muzyki dołączonej do propozycji zabaw zawartych w książce jest Miłosz Konarski w sieci znany jako Pan Miłosz.
Z wykształcenia jestem terapeutą wczesnego wspomagania rozwoju, pedagogiem specjalny, nauczycielem wychowania przedszkolnego, nauczycielem rytmiki. Skończyłam studia ze wspomagania zadatków uzdolnień matematycznych. Ukończyłam I i II stopień szkoły muzycznej. Głównymi nurtami moich zainteresowań badawczej i zawodowej działalności jest edukacja matematyczna z wykorzystaniem metody Dziecięcej Matematyki® oraz edukacja muzyczna.
W 2021 roku z wyróżnieniem obroniłam rozprawę doktorską zawierającą innowacyjne badania, której tytuł brzmi: Zadatki uzdolnień matematycznych u dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Diagnoza i formy ich rozwijania, której promotorem była prof. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska
Moje zainteresowania zadatkami uzdolnień matematycznych zaczęły się od uczestnictwa w 2011 roku w projekcie „Rozpoznawanie uzdolnień matematycznych w olsztyńskich przedszkolach. W 2014 roku poprowadziłam pilotażowe badania rozpoznawania uzdolnień matematycznych u dzieci z niepełnosprawnościami, co sprawiło, że postanowiła zająć się tym tematem na szerszą skalę.
Od wielu lat prowadzę zajęcia zajęcia z matematyki z uczniami klas I-VI objętymi edukacją domową (w tym również z dziećmi z niepełnosprawnościami). W swojej pracy wykorzystuje metody prof. dr hab. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej. Zastosowania Dziecięcej Matematyki w praktyce uczyłam się od samej prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, jak i na wielu kursach prowadzonych przez Panią Ewę Zielińską.
Od początku zawodowej pracy jestem związana z Przedszkolem Szesnastka im. Ireny Kwintowej w Olsztynie, gdzie prowadziłam zajęcia z wykorzystaniem elementów integracji sensorycznej w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz byłam nauczycielem wychowania przedszkolnego.
Drugim - ale równie ważnym obszarem zainteresowań mojej pracy jest edukacja muzyczna dzieci. Skończyłam I i II st. Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie w klasie waltorni. Na studiach licencjackich zrobiłam specjalizację z wykorzystania metody C. Orffa w zajęciach muzyczno-ruchowych. Dawniej prowadziłam rytmikę w kilku warszawskich przedszkolach. Obecnie szkolę nauczycieli z prowadzenia zajęć muzyczno-ruchowych w przedszkolu.
Na stałe w roli autora artykułów współpracuję z:
- Bliżej Przedszkola
- Remedium
- Onet.pl"
Polecany blog: https://panimonia.pl/
Monika Sobkowiak
@Pani Monia
"Jestem nauczycielką przedszkola, neurologopedką, doradcą i autorką, przyjaciółką dzieci, rodziców i nauczycieli przedszkola. Serce, umysł i pióro oddałam edukacji. Tworzę kursy i materiały dla nauczycieli przedszkola oraz rodziców przedszkolaków wspierające holistyczny rozwój dziecka. Jestem autorką ogólnopolskich projektów pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. Usłyszysz mnie w trakcie webinarów o rozwoju dziecka, posłuchasz w trakcie podcastów, a spotkasz we Wrocławiu!"
LITERATURA, KTÓRĄ POLECAMY
RODZICOM DZIECI PIERWSZY RAZ ZAPISANYCH
DO PRZEDSZKOLA:
BĘDĘ PRZEDSZKOLAKIEM
Wydawnictwo Centrum Edukacyjne BLIŻEJ PRZEDSZKOLA
Autor Regina Dąbrowska
ISBN 83-61246-12-1
Ilość stron 28
Oprawa miękka
Format 210x210mm
• Na co powinni przygotować się rodzice w pierwszych dniach przebywania ich dzieci w przedszkolu?
• W jaki sposób pomóc nauczycielom, którzy obejmą opiekę nad nowym przedszkolakiem?
• Jak przygotować malucha, by traktował ten przełom jako wspaniałą zabawę?
"Posłanie dziecka do przedszkola to nie tylko stresujący okres dla dziecka, ale również dla samych rodziców i opiekunów. Rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w pierwszych dniach dziecko może czuć się zagubione, przejawiać wyraźną niechęć w stosunku do zmian jakich doświadcza w przedszkolu. Wszystko wokół może mu się wydawać dziwne, a nawet straszne. Należy przewidzieć, że dziecko będzie chciało wiedzieć kiedy rodzice wrócą, dlatego przed pożegnaniem się trzeba powiedzieć dziecku „teraz będziesz się bawił, potem zjesz śniadanko i obiad, znów się pobawisz, a potem mama przyjdzie po ciebie”.
Żeby proces adaptacji przebiegał sprawnie, rodzice wraz z pracownikami przedszkola powinni ze sobą ściśle współpracować. Doskonałym narzędziem ukazującym dziecku magiczny świat przedszkola jest książeczka BĘDĘ PRZEDSZKOLAKIEM stanowiąca doskonałą pomoc dydaktyczną dla rodziców oraz opiekunów. Będę przedszkolakiem to książka stanowiąca pomoc dydaktyczną dla rodziców wprowadzających swoje dzieci w nieznany świat przedszkola. Książka w przystępny i obrazowy sposób przedstawia typowe sytuacje, które dziecko napotka w każdej placówce. Poprzez barwne ilustracje skorelowane z tekstami dostosowanymi do wieku odbiorcy opowiada o przedszkolu, jako miejscu przyjaznym dziecku, w którym spotka życzliwych przyjaciół i opiekunów, gdzie wraz z innymi dziećmi odnajdzie miejsce ciekawych i beztroskich zabaw. Ta unikalna pozycja pozwala w obrazowy sposób przedstawić małemu dziecku wszystko to, co czeka na niego za drzwiami prowadzącymi do tajemniczego ogrodu samodzielności".
Źródło: